Aceton to organiczny związek chemiczny z grupy ketonów. Charakteryzuje się ostrym, specyficznym zapachem. Warto również wiedzieć, że aceton znalazł zastosowanie w kosmetyce. Czy aceton jest jednak bezpieczny? Czy aceton bardzo niszczy paznokcie? Wątpliwości może pojawić się naprawdę sporo.
Jakie acetony są dostępne?
Zanim przejdziemy do tego, czy aceton bardzo niszczy paznokcie, warto podkreślić, że nie każda propozycja jest taka sama. Na rynku możemy zetknąć się z:
- Acetonem kosmetycznym
- Acetonem technicznym
Aceton kosmetyczny poddany jest procesowi oczyszczenia. Często wzbogaca się go w różnego rodzaju składniki odżywcze. Wielokrotnie stosowany w profesjonalnych salonach kosmetycznych, jak i warunkach domowych. Aceton techniczny może też być określany acetonem czystym do analizy. Mamy taką samą substancję aktywną, ale obecne są liczne zanieczyszczenia, które mogą okazać się toksyczne dla organizmu. Wystarczy zainteresować się alkoholem metylowym.
Aceton w kosmetyce
Zatrzymajmy się już przy kosmetyce – aceton kosmetyczny można określić produktem, który powszechnie stosuje się jako składnik w produktach odpowiadających za usuwanie lakieru do paznokci. Związek ten szybko i skutecznie rozpuszcza lakier. Tyczy się to nawet lakierów żelowych i hybrydowych – a te przylegają naprawdę mocno. Tylko jak to wszystko wpływa na wygląd – czy aceton bardzo niszczy paznokcie?
Bezpieczne stosowanie acetonu
Podczas stosowania acetonu trzeba pamiętać o kilku zasadach. Oto one:
- stosowanie acetonu kosmetycznego wzbogaconego o składniki odżywcze,
- nasączenie waciku acetonem i następnie dociśnięcie go na kilkadziesiąt sekund do powierzchni lakieru (działanie acetonu można porównać do rozpuszczalnika),
- po upływie wspomnianych kilkudziesięciu sekund należy usunąć lakier poprzez przecieranie,
- po zmyciu lakieru wszelkie pozostałości nasączone płynem powinny zostać usunięte (aceton nie jest szkodliwy, ale ma nieprzyjemny zapach).
- pojemnik powinien znajdować się w bezpiecznym miejscu.
Bezpieczne stosowanie acetonu wymaga dbałości o szczegóły.
Niekorzystne skutki działania acetonu
Zniszczenie paznokcie na skutek działania acetonu to temat, któremu warto się przyjrzeć także pod kątem skutków, jakie mogą pojawić się po dłuższym czasie. Częste stosowanie acetonu może sprzyjać:
- uszkodzeniom płytki paznokcia,
- wysuszaniu skórek wokół płytki,
- rozwojowi stanów zapalnych oraz nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Zdarzyć się może wiele – nawet to, że w przypadku dużej ilości acetonu dostanie się on (w jakiejś części) do układu pokarmowego. W takiej sytuacji mamy wymioty i reakcję zapalną ze strony żołądka.
Co wdychamy?
W tym wszystkim warto też pamiętać o tym, co się wdycha. Długotrwałe wdychanie oparów acetonu może przełożyć się na:
- ból głowy,
- zmęczenie,
- mdłości,
- rozdrażnienie,
- podrażnienie błon śluzowych oczu, nosa czy gardła,
- wymioty.
Niewiele trzeba, aby sprowadzić na siebie naprawdę poważne problemy.
Aceton – niebezpieczna pomoc
Stosowanie acetonu w kosmetyce jest jak najbardziej zrozumiałe, ale nie można też zapomnieć o tym, że ważne jest, aby aceton był stosowany w sposób bezpieczny. Równocześnie nie można zapomnieć o wdychaniu acetonu. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której związek ten wdychany jest przez dłuższy czas. Aceton jest bardzo ważny, ale ma też swego rodzaju skutki uboczne, na które należy niebywale uważać.