Pięc sposobów jak otworzyć wino bez otwieracza

otwieranie wina

Ciężko wyobrazić sobie pogaduszki z najlepszą przyjaciółką albo romantyczną kolację bez dobrego wina. Niestety, nie zawsze pod ręką znajduje się otwieracz, a zakorkowane butelki są nie lada wyzwaniem do otwarcia bez odpowiednich narzędzi, ale czy na pewno? W tym artykule znajdują się popularne metody otwarcia butelki bez użycia otwieracza.

Jak otworzyć butelkę wina przy użyciu buta?

Wiadomo, że najłatwiej byłoby kupować wina z odkręcanym korkiem, niestety nie zawsze można takie dostać w sklepach czy marketach, dlatego też jedną z bardzo popularnych metod jest użycie siły, aby wyprzeć korek od środka.

  • Aby nie rozbić butelki, należy ją włożyć np. do buta z grubą gumową podeszwą lub użyć czegoś, co będzie amortyzować uderzenia.
  • Następnym krokiem jest uderzenie dnem butelki o ścianę, schody, drzewo lub cokolwiek twardego i stabilnego, aby przekierować siłę do wyparcia korka od wewnątrz.
  • Stukając od kilku do kilkunastu razy, można bez problemu otworzyć wino bez otwieracza i uszkadzania butelki, a nawet bez potrzeby niszczenia korka.

W ten oto sposób w wilka sekund bez dodatkowych narzędzi można uratować sytuację i zachować butelkę na później.

Otwarcie butelki do wina przy użyciu zapalniczki.

Metoda nie jest łatwa i nie należy do szybkich, jednak jest dobra dla osób, które nie mają wystarczająco dużo siły, aby korzystać ze skuteczności powyższej. Tym razem trzeba wykorzystać zapalniczkę i przy użyciu ognia podgrzewać butelkę pod korkiem, tak aby w butelce zaczęło rosnąć ciśnienie. Trzeba uważać, aby szkło nie pękło od temperatury, dlatego ważne jest, aby nie trzymać ognia w jednym miejscu, ani nie przybliżać go zbyt blisko butelki. Dzięki temu po dłuższej chwili korek zacznie się unosić i sam wyskoczy. Dla bezpieczeństwa zaleca się jednak podgrzewanie szyjki butelki do momentu, aż korek wysunie się na odległość pozwalającą go swobodnie złapać i wyciągnąć.

Jak otworzyć butelkę do wina metodą na złotą rączkę?

Każdy majsterkowicz ma w domu różne narzędzia, ale tutaj najważniejsze będzie wykorzystanie wkrętów, śrubokrętu lub wkrętarki oraz kombinerek. Choć może wydawać się to dużo, każde z narzędzi znajdzie swoje odpowiednie zastosowanie.

  • Przy użyciu śrubokrętu lub wkrętarki należy wkręcić wkręt w środek korka, zostawiając kilka centymetrów.
  • Następnie złapać za końcówkę wkręta kombinerkami.
  • Przy użyciu siły, najlepiej trzymają wino stabilnie między kolanami wykręcić lub wyciągnąć korek, który nie powinien zbyt mocno się opierać.

I tak oto przy użyciu kilku prostych narządzi, można otworzyć wino w warunkach domowych.

Otwarcie butelki wina z uszkodzeniem korka.

Chociaż wydaje się to proste, przecięcie korka i wyciągniecie fragmentów tak, aby nie wpadły do wina, może być wyzwaniem dla wielu osób. Potrzebny tutaj będzie nóż lub ostre i długie nożyczki, tak aby przeciąż korek na kilka fragmentów, które następnie przy odpowiednim podważeniu będzie można wyciągnąć fragmenty korka. Ważne jest, aby go dosłownie mówiąc nie poszatkować, ponieważ wtedy konieczne będzie nalewanie wina przez sitko, aby odseparować niechciane fragmenty, a tego raczej nikt by nie chciał, chociaż z drugiej strony będzie się można z tego nieźle pośmiać za kilka lat.

Jak otworzyć butelkę wina bez wyciągania korka?

Na koniec nie mniej ważna i często stosowana metoda, która opiera się głównie na wepchnięciu korka do środka butelki. Można to zrobić dowolnym tępym narzędziem, dosłownie wpychając korek, lub korzystając choćby z młotka wbić ostrożnie przy użyciu kilku uderzeń korek tak, aby szyjka przy tym nie pękła. Dzięki temu uniknie się pływających fragmentów, a wino swobodnie będzie się nalewać, umilając czas i tworząc pozytywną atmosferę.