Czym mogą być spowodowane łamliwe paznokcie?

łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie mogą być powodem zgryzoty. Jest to mankament uciążliwy, a szczególnie dla kobiet spędzających dużo czasu poza domem. Widok zadbanych dłoni nastraja optymistycznie, a nie sposób wykonać właściwie manikiur, kiedy paznokcie łamią się lub rozdwajają. Dlaczego paznokcie stają się łamliwe i jak temu przeciwdziałać?

Łamliwe paznokcie – przyczyny

W sytuacji, kiedy paznokcie stają się łamliwe powstaje pytanie, co jest tego przyczyną. Niestety, nie ma na to pytanie odpowiedzi jednoznaczniej, co nie oznacza, że nie należy się nad nią zastanowić.

Łamliwe paznokcie wynikiem niewłaściwej pielęgnacji

Kobiety są raczej rzadko o to podejrzewane, ale przyczyną łamliwych paznokci może być ich niewłaściwa pielęgnacja albo jej brak. Jednocześnie nie chodzi jedynie o braki w stosowaniu odpowiednich odżywek i kosmetyków, lecz również o brak ochrony podczas wykonywania niektórych czynności. Zbyt częsty kontakt paznokci z detergentami przy nieużywaniu rękawic lub praca w ogrodzie bez ochrony dłoni także jest zaliczana do zaniedbań w ochronie paznokci. Ponadto podczas upiększania paznokci zdarza się używanie nieodpowiednich baz bądź rezygnowanie z właściwych odżywek.

Łamliwe paznokcie z powodu niewłaściwej diety

Dobrze zbilansowana dieta dostarcza organizmowi praktycznie wszystkich niezbędnych witamin oraz makro i mikroelementów. Stres i życie w pośpiechu są jednakże częstą przyczyną rezygnacji z odpowiedniego dobierania posiłków, a to zazwyczaj kończy się brakami, odbijającymi się na zdrowiu ogólnym, ale i wizualnie na skórze, włosach oraz właśnie paznokciach. Przy braku w diecie takich składników jak cynk, krzem, magnez, potas, wapń i żelazo oraz witamin z grupy B oraz A, C i E płytka paznokcia stanie się osłabiona, a stąd też i zacznie dochodzić do jej łamliwości i rozdwajania.

Inne przyczyny łamliwych paznokci

Paznokcie mogą stać się łamliwe także z innych przyczyn. Niedobrą praktyką jest ich zbyt długie moczenie w wodzie, czy narażanie na skrajne temperatury zarówno wysokie, jak i niskie. Dodatkowo podczas zmywania lakieru z paznokci ciągle używane są preparaty z acetonem, a nawet czysty aceton, który nie ma dobrego wpływu na płytkę paznokcia.

Przeciwdziałanie łamliwości paznokci

Aby zapobiegać łamliwości paznokci trzeba stosować kilka zasad. Przede wszystkim właściwie się odżywiać albo stosować suplementację diety. Zdrową praktyką przy osłabionej płytce paznokci jest spożywanie większych ilości warzyw liściastych i strączkowych, czy drożdży, ale odpowiednich produktów jest znacznie więcej. Ważne, aby były bogate w składniki wymienione w paragrafie o niewłaściwej diecie. Ponadto dłonie i paznokcie należy chronić, a zwłaszcza podczas wykonywania prac domowych lub ogrodowych i styczności ze szkodliwymi substancjami, detergentami lub nawozami. Warto używać wówczas rękawic ochronnych. Dodatkowo podczas pielęgnacji paznokci należy używać łagodnych środków, właściwie operować pilnikiem do paznokci (piłowanie tylko w jedną stronę), przed nakładaniem lakieru stosować właściwą bazę oraz nie żałować odżywek.