Prawo jazdy kategorii A – zasady uzyskania

Dokument uprawniający do poruszania się samochodami to dla wielu osób prawdziwe marzenie, do którego dążą już od bardzo młodego wieku.

I rzeczywiście w Polsce szczególnie w grupie mężczyzn bardzo często do kursów na prawo jazdy i egzaminów podchodzi się w wieku bardzo młodym, w zasadzie czasami zaraz po ukończeniu 18 roku życia.

W przypadku prawa jazdy kategorii A sprawy mają się nieco inaczej, bowiem już wiele lat temu ustawodawca zmienił przepisy i zasady są znacznie bardziej restrykcyjne, co ma przede wszystkim zapobiegać wielu niebezpiecznym wypadkom, do których wcześniej dochodziło w bardzo młodym wieku. Zmiany w prawie wiele pomogły i dziś przepisy są skonstruowane w sposób pozwalający na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

W jaki sposób i w jakim wieku uzyskać możemy prawo jazdy kategorii A?

Aby uzyskać prawo jazdy kategoria A musimy mieć ukończone minimum 20 lat oraz od minimum 2 lat posiadać uprawnienia kategorii B. Dopiero po ukończeniu stosownego kursu będziemy mogli przystąpić do dalszych egzaminów. Oczywiście prócz samego kosztu, liczyć musimy się również z dodatkowymi opłatami za egzamin państwowy. Każda szkoła jazdy dodatkowo organizuje często nieodpłatnie egzaminy wewnętrzne, które mają za zadanie sprawdzenie czy nasze umiejętności są już odpowiednie, by bezpiecznie przystąpić do egzaminu oficjalnego.

Szkoły jazdy – jak wygląda kurs na kategorię A?

Kategorię A prawa jazdy zdobywa się w dość podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku kategorii B. Kurs na kategorię A prawa jazdy, czyli na motocykl obejmuje naukę teoretyczną i praktyczną w wymiarze 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki. W części praktycznej czekają nas ćwiczenia na placu i jazda po mieście. W ofercie szkół jazdy dodatkowo będziemy mogli na przykład wykupić dodatkowe godziny jazdy, dzięki czemu jeszcze lepiej będziemy przygotowani na egzamin. Dodatkowo oczywiście każda szkoła jazdy organizuje badania medyczne. Prawo jazdy kategoria A w renomowanych szkołach jak OSKMotorista.pl w Warszawie to opcja dla osób, które poszukują sprawdzonych placówek o solidnej renomie w branży.

Wolność, pasja, prędkość – słów o środowisku motocyklowym

Nie bez powodu wiele osób decyduje się starać o uzyskanie prawa jazdy na kategorię A. O ile w kategorii B zwykle dominują powody praktyczne i możliwość rozwijania skrzydeł zawodowych, o tyle w przypadku kategorii A chodzi głównie o realizowanie swojej pasji do jednośladów. To niesamowicie duże prędkości, niezwykłe dla wielu poczucie koni mechanicznych pod własnymi rękami, a także