Kilometr – ile to kroków?

Chodzenie zaliczane jest do jednej z najprostszych aktywności fizycznych. Rekomendowane jest, aby każdego dnia robić ok. 10 tysięcy kroków, aby zachować organizm w dobrej kondycji. U każdego człowieka długość kroku jest inna, a wpływ na to posiada bardzo wiele czynników, choć specjalistom udało się uśrednić te dane. Przedstawiamy 1 km ile to kroków, a także z czego wynikają różnice wynikające z różnych długości kroków.

Ile centymetrów ma krok?

W znacznym uproszczeniu przyjmuje się, że krok dorosłego człowieka ma długość oscylującą wokół 70 cm. Dla precyzyjniejszych danych często stosowane są inne wartości w odniesieniu do płci. Zazwyczaj 70 cm to przeciętna długość kroku u kobiety. Z kolei u mężczyzny jest to ok. 78 cm. Są to uniwersalne dane, a u każdego długość kroku będzie miała inną wartość, która będzie się stale zmieniała.

Na długość kroku wpływ ma:

  • wzrost – w przypadku wyższych osób są dłuższe nogi, dlatego u wysokich osób odnotowywane są dłuższe kroki,
  • wiek – wraz z wiekiem, długość kroku zaczyna się skracać. Wynika to z mniejszej elastyczności i siły mięśni. Osoby w podeszłym wieku stawiają o wiele krótsze kroki niż 10, 20 lat wcześniej,
  • rodzaj aktywności – podczas spokojnego spaceru wykonywane kroki są o wiele krótsze niż podczas biegu lub nawet marszobiegu.
  • wytrenowania – w przypadku osób regularnie uprawiających sport lub rozciąganie, dostrzegalna jest tendencja do stawiania dłuższych kroków niż u osób, które stronią od różnych form aktywności.
  • rodzaj podłoża – podłoże i ukształtowanie terenu mają istotne przełożenie na długość kroku. Kroki podczas podchodzenia pod górkę są o wiele krótsze, a kroki podczas schodzenia są dłuższe. Podczas chodzenia po nieregularnym podłożu, kroki u jednej osoby mogą mieć zróżnicowaną długość, a podczas chodzenia na równej powierzchni mają zbliżoną długość.
  • prędkość – podczas szybszego chodu, stawiane są dłuższe kroki.
  • kontuzja i przebyte urazy – wcześniejsze schorzenia mogą przekładać się na zmianę długości kroku. Mogą doprowadzić do asymetrii chodu.

10 tys kroków – ile to kilometrów?

Średnia długość kroku zazwyczaj wynosi ok. 70 cm, dlatego po zrobieniu 10 tys kroków, pokonasz dystans wynoszący ok. 7 km. Należy pamiętać, że jest to wartość uśredniona. W rezultacie przyjmuje się, że kobiety po zrobieniu 10000 kroków przejdą od 6,5 do 7,5 km, a w przypadku mężczyzn będzie to od 7 do 8 km.

Km – ile to kroków?

Przyjmuje się, że 1 km to ok 1430 kroków, a w przypadku wyższych osób może to być raptem tylko 1330. Z kolei niższe osoby po przejściu 1 km mogą zrobić nawet 1538 kroków. Najczęściej na pytanie km ile to kroków, specjaliści wskazują, że jest to ok. 1500 kroków.