Profesjonalne usuwanie odcisków w PediKos w Gdańsku

Zabieg usuwania odcisku musi zostać przeprowadzony z dużą precyzją przez doświadczonego podologa. Nieleczone odciski mogą prowadzić do poważnych dolegliwości bólowych, ograniczać swobodę ruchu, a nawet sprzyjać stanom zapalnym. W Centrum Podologicznym PediKos Lidii Zawadzkiej w Gdańsku zabieg ten przeprowadzany jest przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi, które pozwalają na skuteczne, bezkrwawe i bezbolesne usunięcie zmian skórnych. W artykule tym omówimy, jak wygląda proces usuwania odcisków w PediKos. Zachęcamy do lektury.

Odciski – czym są? Jak powstają?

Odciski to zmiany skórne, hiperkeratozy, powstałe w wyniku nadmiernego ucisku lub tarcia, które prowadzą do miejscowego zgrubienia warstwy rogowej naskórka. Proces ich powstawania jest tzw. odpowiedzią skóry na długotrwały nacisk. Zewnętrzne warstwy skóry ulegają rogowaceniu, aby chronić głębsze tkanki przed uszkodzeniem. W wyniku tego powstaje charakterystyczne zgrubienie, które przybiera kształt stożka skierowanego w głąb skóry. Centralnym elementem odciska jest rdzeń, który często dociera do warstw skóry właściwej. Do najczęstszych przyczyn powstania odcisków należy zatem zaliczyć: zaburzenia chodu, czyli nieprawidłowe ustawienie stopy podczas chodzenia, zmiany budowy anatomicznej stóp np. halluxy, palce młotkowate i młoteczkowate, sport,  długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej oraz niewłaściwie dobrane, wąskie obuwie.

Odciski mogą być bolesne, ponieważ ich rdzeń uciska na unerwioną i unaczynioną tkankę znajdującą się w głębszych warstwach skóry. W wyniku tego nacisku pojawia się ból, nasilający się podczas chodzenia lub nacisku na zmienione miejsce. W odróżnieniu od innych zmian skórnych, takich jak kurzajki, odciski nie krwawią, ale ich obecność powoduje przewlekły dyskomfort.

Odciski, które nie zostaną usunięte mogą wnikać głębiej w tkanki, co zwiększa dolegliwości bólowe i może prowadzić do powstania stanu zapalnego. zapalnych.

Odciski – rodzaje, umiejscowienie

Odciski umiejscawiają się najczęściej na grzbietowych powierzchniach trzeciego, czwartego i piątego palca stopy oraz w przestrzeniach między palcami. Mogą również pojawiać się na powierzchni podeszwowej stopy, zwłaszcza w okolicach przodostopia i pięt, a także na opuszkach palców.

Odciski można podzielić na:

  • twarde, często występujące z korzeniem, które wystają nieco ponad powierzchnię skóry. Są niewielkich rozmiarów i najczęściej koloru bladożółtego. Odciski mają gruby rdzeń, powstający w wyniku narastającego zrogowacenia. W trakcie ucisku pojawia się najczęściej duży ból,
  • miękkie odciski występujące najczęściej w przestrzeniach międzypalcowych, są stosunkowo płytkie. Mogą powodować bolesny stan zapalny,
  • kapilarne,
  • nerwowo-naczyniowe,
  • nerwowo-włókniste,
  • brodawkowate z przerostem linii papilarnych,
  • mnogie.

Centrum Podologiczne PediKos – usuwanie odcisków

Usunięcie odcisku Gdańsk w W Centrum Podologicznym PediKos Lidii Zawadzkiej przeprowadzane jest przez doświadczonych podologów przy wykorzystaniu dłuta. Zabieg rozpoczyna się od dokładnej oceny stanu odcisku oraz skóry wokół niego. Podolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, następnie, w sterylnych warunkach, przystępuje do usunięcia zmiany skórnej.

Dłuto umożliwia precyzyjne łyżeczkowanie rdzenia odcisku, dzięki czemu można precyzyjnie go usunąć, bez konieczności naruszania zdrowych tkanek i w ten sposób zminimalizować ryzyko nawrotu. Zabieg jest wykonywany w sposób delikatny, aby nie wywoływać bólu ani nie powodować krwawienia. W większości przypadków procedura jest bezbolesna, a pacjent odczuwa jedynie minimalny dyskomfort związany z manipulacją w obszarze skóry.

Po usunięciu odcisku podolog dokładnie oczyszcza miejsce zabiegowe i, w razie potrzeby, zabezpiecza je odpowiednimi preparatami ochronnymi, które wspomagają regenerację skóry oraz odciążeniami, które mają na celu zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz siłę nacisku i tarcia na tkanki poddane zabiegowi. Następnie, pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące dalszej pielęgnacji stóp oraz informacje, jak unikać czynników sprzyjających nawrotom odcisków. Należy pamiętać również o regularnych kontrolach w gabinecie PediKos w Gdańsku.

Podsumowanie

Odciski, czyli niewielkie obszary zgrubiałej skóry, należy regularnie usuwać, ponieważ mogą się rozrastać do głębszych warstw skóry i w ten sposób doprowadzić nawet do powstania stanu zapalnego. W Centrum Podologicznym PediKos pacjenci mogą liczyć na precyzyjne usunięcie odcisku przy wykorzystaniu dłuta. Zabieg ten jest bezkrwawy i bezbolesny i przynosi pacjentowi długo wyczekiwaną ulgę od bólu. Co więcej, Centrum Podologii PediKos proponuje również pacjentom konsultacje u ortopodologa, który na podstawie otrzymanych wyników dobierze indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne. Wkładki te przyczyniając się do zmiany i poprawy postawy ciała, spowoduja zahamowanie odnowy hiperkeratoz lub znacznie spowolnią ich nawrót.