Nieruchomości o większym niż standardowo metrażu cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród rodzin z dziećmi. Chętnie kupują je także osoby, które na pierwszym miejscu stawiają swobodę aranżacyjną. Pod tym względem, poza domem, świetnie wypadają zarówno segmenty, jak i mieszkania dwupiętrowe. Który lokal to lepszy wybór? Odpowiedź poniżej!
Mieszkania dwupiętrowe i segmenty – nieruchomości o dużym metrażu
Nie da się ukryć, że to właśnie wolna przestrzeń stanowi największą zaletę zarówno segmentów, jak i mieszkań dwupiętrowych. Dzięki niej możesz bez większych ograniczeń planować aranżację z uwzględnieniem wszystkich swoich potrzeb i wymagań.
Bardzo łatwo oddzielisz strefę dzienną od prywatnej, zdecydujesz o przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń, a także zadbasz o to, aby każdy z domowników czuł się swobodnie i bezpiecznie.
Wciąż jednak „wisi” nad nami pytanie, co wybrać – segmenty czy mieszkanie dwupiętrowe? Żeby udzielić odpowiedni, najpierw musimy dokładniej scharakteryzować oba typy nieruchomości, a następnie podać ich główne wady i zalety.
Segmenty dla rodzin i nie tylko – charakterystyka
Segment ma wiele definicji – związane jest to z tym, że deweloperzy często decydują się na pewne odstępstwa od wcześniej przyjętej normy. Jeszcze nie tak dawno temu mianem segmentu określano bowiem część większej całości. Był to budynek połączony z kilkoma innymi w ramach jednej zabudowy szeregowej.
W praktyce mamy więc coś na kształt domu jednorodzinnego, do którego przylegają inne konstrukcje – z jednej lub z dwóch stron. Obecnie segmenty to także „bliźniaki”, a więc dwa zespolone ze sobą budynki (oddziela je ściana szczytowa), jak również osiedla składające się z niewielkich domków z ogródkiem.
Pomimo pewnych różnic, wszystkie przedstawione powyżej nieruchomości mają kilka elementów wspólnych. Mowa tutaj o takich kwestiach jak:
- wydzielona działka – w zależności od wielkości, może zostać przeznaczona pod ogródek, miejsce postojowe bądź garaż,
- ograniczona liczba bezpośrednich sąsiadów – mogą znajdować się wyłącznie po jednej stronie lub po dwóch. Do tego dochodzą jeszcze osoby mieszkające na obszarze osiedla (jeśli takowe w ogóle istnieje),
- duża liczba pomieszczeń – z racji tego, że segmenty są przeważnie dwupiętrowe, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby na dole urządzić salon z kuchnią, a na górze sypialnie i pokoje dziecięce lub gabinet.
Do tego trzeba dodać jeszcze fakt, iż segment to nieruchomość, która najczęściej jest położona w spokojnej okolicy, z dala od zgiełku dużego miasta. Świetnym na to przykładem są chociażby segmenty w Łomiankach.
Czym wyróżniają się mieszkania dwupiętrowe?
Choć oba typy omawianych nieruchomości gwarantują pełną swobodę aranżacyjną, istnieje między nimi sporo różnic. Ta podstawowa dotyczy faktu, iż mieszkania dwupiętrowe zlokalizowane są w bloku. Nie stanowią zatem odrębnej, samodzielnej przestrzeni.
Co ważne, mieszkania te zazwyczaj położone są na najwyższym piętrze budynku, co przekłada się na bardzo ciekawy widok z okna. Dodatkowe piętro sprawia ponadto, że we wnętrzu znajdują się schody, które mogą być nieco kłopotliwe. Głównie dlatego, że zabierają nieco miejsca. Istotne jest więc to, aby celować w projekty przygotowane przez cenionych deweloperów, którzy nie stosują zabiegów mających stworzyć wyłącznie wrażenie dużej, otwartej przestrzeni.
Co wybrać – segment czy mieszkanie dwupiętrowe?
Jeżeli zależy Ci na małej liczbie sąsiadów i mieszkaniu w budynku, któremu blisko do domu jednorodzinnego, wybierz segment. Zwłaszcza że oferta w takich miastach jak Łomianki i Marki jest naprawdę szeroka.
Niemniej w sytuacji, gdy bardziej pasuje Ci większe osiedle, idealnym wyborem dla Ciebie okaże się mieszkanie dwupiętrowe. Co ważne, koszty ich utrzymania są zazwyczaj nieco niższe niż segmentów. Oczywiście wiele zależy też od tego, jak projektu (i jego realizacji) nieruchomości podejdzie sam deweloper.
źródło: SŁAWBUD Developer Łomianki