Projekt wnętrza dla osoby poruszającej się na wózku

Projektowanie wnętrz dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim stanowi wyzwanie dla architektów wnętrz. W tym przypadku trzeba bowiem uwzględnić nie tylko funkcjonalność przestrzeni, ale również jej bezpieczeństwo i dostępność. Kluczową kwestią jest eliminacja barier architektonicznych. Odpowiednio zaprojektowane wnętrza zapewniają niezależność niepełnosprawnym oraz komfort. Jak można stworzyć przestrzeń przyjazną i dostosowaną do potrzeb osób poruszających się na wózku?

Jak stworzyć mieszkanie bez barier?

Podstawowym elementem każdego wnętrza dostosowanego dla osoby niepełnosprawnej jest wyposażenie w ergonomiczne meble. Architekt wnętrz powinien zwrócić szczególną uwagę na ich wysokość oraz dostępność, tak aby osoba poruszająca się na wózku mogła swobodnie z nich korzystać bez pomocy innych. Przykładowo, wyspa kuchenna musi być umieszczona na takiej wysokości, aby niepełnosprawny miał łatwy dostęp z poziomu wózka do szuflad oraz szafek znajdujących się pod blatem. Warto również zainwestować w specjalne systemy, takie jak windy do szafek czy systemy teleskopowe, które umożliwiają dostosowanie wnętrza do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Pomieszczeniem, które w największym stopniu wymaga adaptacji jest łazienka. Musi być ona wyposażona w przestronną kabinę prysznicową bez progów, z siedziskiem i łatwo dostępnymi uchwytami. WC również wymaga specjalnych rozwiązań, takich jak wyższy sedes, czy specjalne uchwyty, które ułatwiają korzystanie z toalety. Oczywiście sama łazienka powinna być na tyle duża, aby osoba na wózku mogła swobodnie się poruszać. Minimalne wymiary to 150×150 cm. Pozwalają one na pełny obrót wózkiem, co ułatwia korzystanie z pomieszczenia.

Umywalka musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości, umożliwiając dostęp z poziomu wózka. Istotne, aby pod umywalką nie znajdowały się szafki, bowiem osoba niepełnosprawna musi mieć miejsce na nogi. Jeśli chodzi o armaturę, najlepiej sprawdzają się baterie z długimi uchwytami lub sterowane sensorowo.

O czym jeszcze musi pamiętać architekt wnętrz?

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni rozmiar przejść i drzwi w mieszkaniu. Muszą być one na tyle szerokie, aby umożliwić swobodne manewrowanie wózkiem. Należy całkowicie zrezygnować z progów, bowiem stanowią barierę architektoniczną. Architekt wnętrz projektujący mieszkanie lub dom dla osoby niepełnosprawnej powinien także zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku balkonu lub tarasu. One również powinny zapewniać wystarczającą przestrzeń do manewrowania i nie mieć progów.

Jak widać, dostosowanie wnętrza do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim to proces, który wymaga dogłębnej analizy i współpracy z doświadczonymi projektantami. Tylko w ten sposób uda się stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko funkcjonalna i bezpieczna, ale także estetyczna. W takich wnętrzach osoby z ograniczeniami ruchowymi będą mogły czuć się w pełni komfortowo.

Zapraszamy do współpracy! ISON – architekt wnętrz Poznań