Jak skutecznie redukować widoczne zmiany potrądzikowe?

Przebarwienia po trądziku pojawiają się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, wyciskania wykwitów skórnych, a także działania promieniowania UV. Dziś podpowiemy, jak skutecznie redukować widoczne zmiany potrądzikowe.

Pamiętaj o odpowiednim oczyszczaniu skóry i stosowaniu peelingów

W przypadku skłonności do powstawania przebarwień i skóry potrądzikowej należy zadbać o oczyszczanie skóry w odpowiedni sposób. Najbardziej polecane dla skóry problematycznej, także tej potrądzikowej, jest oczyszczanie dwufazowe. W tym przypadku stosuje się płyn micelarny czy też mleczko oczyszczające, a także żel do mycia twarzy na bazie wody. Nazwa tej pielęgnacji wzięła się nie tylko z powodu używania dwóch kosmetyków oczyszczających, ale również ich specyfiki. Otóż pierwszy jest na bazie oleju i dokładnie oczyszcza skórę z resztek makijażu. Z kolei drugi na bazie wody pomaga oczyścić skórę z toksyn i innych zanieczyszczeń. Dopiero po takiej pielęgnacji można przejść do wykonania peelingu. Należy go robić regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Dobrze sprawdzi się kwasowy na bazie kwasu salicylowego czy kojowego. Można też sięgnąć po peeling enzymatyczny na bazie papainy czy też bromelainy. W ten sposób można niwelować widoczność czerwonych czy też brązowych śladów na skórze.

Sięgnij po odpowiednie serum i krem zmniejszające widoczność przebarwień potrądzikowych

Poza oczyszczaniem niezwykle istotne znaczenie w pielęgnacji skóry potrądzikowej ma głębokie nawilżanie. Warto sięgnąć po serum z kwasem salicylowym, który zawiera dodatkowo niacynamid, czyli pochodną witaminy B3. Każdy z tych składników ma działanie rozjaśniające przebarwienia. Niacynamid wpływa także na produkcję kolagenu i elastyny, zmniejsza widoczność porów i wydzielanie sebum. Zapobiega zatem nawrotom stanów zapalnych. Działa zarówno przeciwtrądzikowo, jak i przeciwzaskórnikowo. Poza serum w codziennej pielęgnacji warto stosować także krem z niacynamidem. Można też wybrać krem z witaminą C, która także ma działanie niwelujące przebarwienia. Można pokusić się o nieco inną pielęgnację wieczorną i sięgnąć wtedy po klasyczną metodę skin cycling, zatem jednego wieczoru wykonać peeling kwasowy lub enzymatyczny, a w kolejnym zastosować serum i krem z retinoidami, które zwalczają przebarwienia. Dwa kolejne wieczory należy poświęcić na regenerację skóry po złuszczaniu i kuracji retinolem, stosując kremy na bazie kwasu hialuronowego i witamin. Stosowanie pełnej metody skin cycling polecane jest zwłaszcza dla osób zapracowanych, które po prostu wieczorem mają więcej czasu na zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku stosowania peelingu raz w tygodniu rano z etapu wieczornego złuszczania można zrezygnować.

Wypróbuj domowe sposoby na przebarwienia po trądziku

Skoro już wiadomo, jak walczyć z przebarwieniami przy użyciu kosmetyków, warto również poznać domowe sposoby. Otóż można wykonać maseczkę, która pomoże w redukcji czerwonych czy też brązowych plamek na twarzy. Maseczka na bazie potartego ogórka, gęstego jogurtu i soku z cytryny może dobrze się sprawdzić. Można też wykonać pastę z sody oczyszczonej z dodatkiem soku z cytryny. Na przebarwienia sprawdzi się także aloes. Można pozyskać miąższ bezpośrednio z liści rośliny i schłodzić w lodówce w słoiczku po kremie, a następnie nakładać na twarz.