Blada kreska na teście ciążowym. Co dalej?

Test ciążowy jest często pierwszym rozwiązaniem, po które sięga kobieta, podejrzewająca że może być w ciąży. Ze względu na dużą popularność, na rynku nie brakuje różnorodnych testów, również tych, które są w stanie podać wiarygodny wynik nawet we wczesnym stadium ciąży. Jakie testy są dostępne, gdzie je kupić oraz jak prawidłowo odczytać wynik? O to kilka najważniejszych informacji, które powinna wiedzieć każda kobieta, przed przystąpieniem do zrobienia testu ciążowego.

Popularne testy ciążowe, które dostępne są od ręki.

Test ciążowy dostępny jest w każdej aptece, drogerii a nawet popularnych sklepach wielobranżowych. Najczęściej występują w formie płytki lub specjalnego markera. Niezależnie jednak od ich wyglądu, zasada ich działania jest taka sama, mają one określić czy kobieta wykonująca test jest w ciąży, czy też nie.

Przed wykonaniem testu, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się. Test ciążowy należy wykonać rano, tuż po przebudzeniu. Wszystko za sprawą większego stężenia Beta- hCG w moczu. Istotne jest również zaznajomienie się ze sposobem odczytania wyniku. Na co zwrócić w tym przypadku uwagę? Przede wszystkim na ilość kresek, która pojawia się na wykonanym teście. Zawsze powinna pojawić się jedna kreska, tak zwana kontrolna. Wskazuje ona poprawność wykonania testu, lub informuje o negatywnym wyniku. Gdy pojawi się blada kreska na teście ciążowym lub wręcz przeciwnie, bardzo wyraźna, mamy niemal stuprocentową pewność, że doszło do zapłodnienia.

Czy blada kreska na teście jest wiarygodna?

Wiele kobiet zastanawia się, czy blada kreska na teście ciążowym jest wiarygodnym wynikiem. Zakładając, że kobieta wykonała test w pierwszym dniu planowanej miesiączki, a przy tym wykorzystała do badania pierwszy, poranny mocz, test był w terminie i odpowiednio przechowywany, możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że kobieta jest w ciąży. Pojawienie się słabej kreski jest najczęściej spowodowane niskim poziomem Beta-hCG, który we wczesnej ciąży jest nieco niższy, niż w przypadku ciąży starszej. Należy pamiętać jednak o tym, że wynik takiego testu może być zafałszowany, więc aby mieć pewność, należy udać się do lekarza ginekologa, lub wykonać badanie krwi, w celu potwierdzenia ciąży.

Dwie kreski na teście a brak ciąży. Czy to możliwe, że wynik jest niewiarygodny?

Nie zawsze dwie kreski na teście oznaczają ciąże. Bywają przypadki, że wynik może być zafałszowany. Co wpływa na niewiarygodny wynik testu ciążowego? W tym przypadku może być wiele powodów, dla którego test może błędnie wskazywać ciąże. Najczęstszym powodem są zażywane leki. Są to najczęściej leki wykorzystywane w leczeniu zaburzeń psychicznych jak i alergii. Drugim powodem, jest nieuregulowana gospodarka hormonalna, a nawet choroby, takie jak torbiel na jajniku, choroby nerek czy ciąża urojona. W takiej ciąże może potwierdzić tylko lekarz i badania krwi. Dwie kreski na teście, mogą oznaczać również niebezpieczną dla zdrowia i życia kobiety ciąże pozamaciczną.

Kiedy wykonać test, aby mieć pewność, że wynik testu ciążowego jest wiarygodny?

Pierwszym sygnałem, który powinien skłonić kobietę do wykonania testu jest brak miesiączki w terminie. Przystępując do wykonania testu, należy postąpić z godnie z załączoną do niego instrukcją. Test powinien być w terminie. W przypadku zakupu w dni upalne lub chłodne, przed wykonaniem testu, należy odczekać chwilę pozostawiając go w temperaturze pokojowej. Nie należy sugerować się wynikiem jednego testu. nawet, jeśli test jest bardzo czuły i wiarygodny, warto wykonać jeszcze jeden test, najlepiej innej firmy. Po wykonaniu testu, należy skontaktować się z ginekologiem, który po wykonaniu niezbędnych badań, będzie wstanie zweryfikować wyniki. Tylko wtedy, możemy mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, poznamy przybliżony wiek ciąży oraz otrzymamy niezbędne informacje, które pomogą w dalszym rozwoju ciąży.

Niezależnie od tego, czy wynik testu wskazuje jasną czy też wyraźną kreskę, a dokładnie dwie, możemy przypuszczać, że jesteśmy w ciąży.

Autor tekstu: Redakcja StrefaDlaCiebie.pl