Jak spakować torbę do szpitala? Lista rzeczy niezbędnych dla przyszłej mamy i noworodka

Wiele mam stresuje się pobytem w szpitalu. Martwi się zarówno etapem samego porodu, jak i kilkoma dniami po przyjściu na świat maleństwa. Wówczas wszystko jest nowe, nieznane i może wydawać się przerażające. Odpowiednio zapakowana torba do szpitala bardzo ułatwia funkcjonowanie i zapewnia wygodę świeżo upieczonej mamie. Co powinno się w niej znaleźć? Jak odpowiednio spakować torbę do szpitala dla przyszłej mamy i noworodka?

Co powinno się znaleźć w torbie do szpitala dla mamy?

Warto odpowiednio przygotować się do pakowania torby, dzieląc tę czynność na dwa etapy. Etap pierwszy to przygotowanie rzeczy dla mamy. Ze względu na spore obciążenie, bóle porodowe, stres – rzeczy niezbędne do porodu powinny znaleźć się pod ręką, na samym wierzchu. Warto też, aby przy pakowaniu torby pomogła nam osoba, która będzie uczestniczyła w porodzie rodzinnym, najczęściej jest to nasz partner, mąż, bądź mama albo najlepsza przyjaciółka. Najważniejszy punkt to niezbędne dokumenty, między innymi dokument tożsamości, karta ciąży czy potrzebne wyniki badań. Z pewnością będziemy potrzebować wygodnej, luźnej i rozpinanej w okolicy klatki piersiowej koszuli porodowej. Przydadzą się także skarpetki, kapcie, ręcznik kąpielowy, a także butelka wody i przekąski. Tuż po porodzie niezbędne będą majtki poporodowe oraz wkładki/podpaski porodowe. Warto zaopatrzyć się także w jednorazowe podkłady higieniczne, które chronią przed zabrudzeniem szpitalnego łóżka. Oprócz tego na późniejszym etapie potrzebny może okazać się laktator, ulubiony kubek, wkładki laktacyjne, dodatkowe koszule.

Co istotne – poród i połóg to ogromny wysiłek dla organizmu. Warto pamiętać o suplementacji witamin i mikroelementów. Wiele mam decyduje się w tym czasie na elektrolity do picia. Ciekawą wskazówką jest to, aby do szpitala pakować się na dwa dni pobytu. Wiele kobiet wychodzi z niego już po 48 godzinach. Natomiast w razie konieczności najbliżsi mogą dowieźć najpotrzebniejsze rzeczy.

Jakie rzeczy dla noworodka są niezbędne w torbie do szpitala?

Maleństwo, które przyjdzie na świat lubi czuć się „otulone”, jak w brzuchu mamy. Dobrym pomysłem jest spakowanie rożka lub ciepłego kocyka. W torbie powinny znaleźć się także pampersy, chusteczki nawilżane oraz delikatny krem/maść do pupy. Oprócz tego pakujemy też ubranka – najlepiej dwa, bądź trzy gotowe komplety przygotowane w jednorazowych woreczkach, dzięki czemu nie będziemy musiały buszować w torbie, w poszukiwaniu pasujących do siebie elementów stroju dziecka. Pakujemy też muślinowe bądź tetrowe pieluchy i butelkę w razie trudności w karmieniu piersią. Niektóre mamy decydują się na zabranie smoczka, który czasem bardzo się przydaje.

Co warto wiedzieć przed spakowaniem szpitalnej torby?

Wiele mam zapomina o tym, że szpital, w którym decydujemy się rodzić, powinien udostępnić na stronie internetowej informację o tym, co przyszła mama powinna ze sobą zabrać. Wiele szpitali w Polsce nie wymaga pakowania własnych ubranek, pampersów czy podkładów i zapewnia je na miejscu. W wielu szpitalach laktatory dostępne są dla przyszłych mam przez całą dobę i wystarczy poprosić o nie salową lub pielęgniarkę na oddziale. Warto zapamiętać także, że wszelkie maskotki, poduszki i niepotrzebne bibeloty przyniesione do szpitala, to jedynie skupisko zarazków i bakterii, które przywieziemy później do swojego domu.