Metody korekcji nadwzroczności – okulary, soczewki czy operacja?

Dalekowzroczność to powszechnie występująca wada wzroku, którą można na szczęście skutecznie korygować. Warto dowiedzieć się, jakie metody korekcji są właściwie możliwe. Bardzo przydatne będą też informacje na temat tego, jakie są zalety oraz wady wszystkich możliwych rozwiązań.

Jak można skutecznie korygować dalekowzroczność?

Nadwzroczność, aby nie utrudniała codziennego funkcjonowania, powinna być odpowiednio korygowana. Pierwszym krokiem musi być rzecz jasna prawidłowe zdiagnozowanie wady wzroku. Nierzadko współwystępuje z innymi, dlatego zasadny może okazać się między innymi test na astygmatyzm. Współcześnie, nadwzroczność może być korygowana przy pomocy okularów bądź szkieł kontaktowych. To zazwyczaj wystarcza, aby osoba zmagająca się z tą wadą funkcjonowała na wysokim poziomie.

Dalekowzroczność a okulary

Dalekowzroczność z powodzeniem można korygować przy pomocy okularów. To rozwiązanie idealne dla osób, które czują lęk przed noszeniem soczewek lub zakładaniem i zdejmowaniem ich. To także opcja wyjątkowo korzystna pod względem finansowym. Wysokiej jakości okulary mogą bowiem posłużyć nam nawet przez kilka lat! Nie trzeba również kupować specjalnego płynu do płukania. Nie da się jednak ukryć, że noszenie okularów może też ograniczać w jakimś stopniu pole widzenia. Jeżeli należysz do dalekowidzów, których wyjątkowo to irytuje, lepiej zastanów się nad alternatywną opcją. Do wyboru masz oczywiście soczewki, a w niektórych sytuacjach także korekcję laserową nadwzroczności. Wszystko zależy zatem ostatecznie od Twoich osobistych preferencji.

Korygowanie dalekowzroczności przy pomocy soczewek

Nadwzroczność z powodzeniem można korygować przy pomocy szkieł kontaktowych. To dobre rozwiązanie dla osób, które kochają wygodę i nie chcą irytować się takimi problemami jak zaparowane szkła, co ma często miejsce w przypadku okularów. Ponadto, dzięki szkłom kontaktowych pole widzenia nie jest ograniczone. Soczewki wydają się być też najlepszą opcją dla osób, które po prostu nie podobają się sobie w tradycyjnych okularach. Nie da się zaś ukryć, że akceptacja własnego wyglądu niezwykle korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i samoocenę.

A może operacja?

Nadwzroczność, podobnie zresztą jak krótkowzroczność może być korygowana metodą operacyjną. Operacja przy pomocy lasera zalecana jest przede wszystkim wtedy, gdy dalekowzroczność jest mocno zaawansowana. Nietrudno zgadnąć, że jakość codziennego funkcjonowania osoby z takim problemem może nie być zbyt wysoka. Aby móc jednak przeprowadzić nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną operację na nadzwroczność, trzeba wykonać staranne badanie lekarskie. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jednym z nich może być na przykład specyficzna budowa oka. Laserowa korekcja pomaga skutecznie pozbyć się problemu, jakim jest nadwzroczność, ale nie jest to zbyt popularna metoda walki z tym problemem. Poza tym, trzeba mieć na względzie to, że jest dość kosztowna i przeprowadzana wyłącznie w dużych miastach.