Przesuszenie skóry powoduje pojawienie się nieestetycznych zrogowaceń, a czasem i stanów zapalnych. Pojawia się nie tylko w przypadku osób cierpiących na AZS, czy łuszczycę albo cukrzycę, gdyż bywa skutkiem ekspozycji na suche powietrze, klimatyzację i zanieczyszczenia takie jak choćby smog. Jak walczyć z przesuszeniem skóry?
Oczyszczaj skórę regularnie, by mogła przyjmować kosmetyki nawilżające
Skóra, która jest nieodpowiednio oczyszczana narażona jest na przesuszenie. Do mycia nie należy stosować zwykłego mydła, które przyczynia się do większej szorstkości skóry. Należy też sprawdzać twardość wody. Warto zastosować filtr do wody, gdyż obecność w niej zbyt dużej ilości związków wapnia i magnezu powoduje, że skóra staje się matowa i szara. Przede wszystkim należy jednak sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Sprawdzą się te na bazie oleju oraz produkty na bazie wody. Warto najpierw oczyszczać skórę płynem micelarnym lub mleczkiem, a następnie jeszcze żelem do mycia twarzy na bazie wody z dodatkiem kwasu hialuronowego czy też aloesu. Skórę najlepiej przemywać nasączonym płatkiem kosmetycznym i spłukiwać letnią wodą. Po skończonym oczyszczaniu należy sięgnąć po tonik, który przywróci skórze naturalne pH 5,5. Dzięki temu będzie lepiej wchłaniać składniki kosmetyków. Trzeba pamiętać, że po przemyciu skóry tonikiem nie przemywa się jej już wodą, gdyż może ona obniżać pH skóry lub je podwyższać, w zależności od tego, czy jest miękka, czy też twarda.
Polecamy artykuł: Łuszczyca głowy a codzienna pielęgnacja włosów – jak dbać o skórę głowy?
Sięgnij po serum i krem z humektantami, ceramidami czy też peptydami
Główna walka z przesuszeniem to oczywiście optymalne nawilżanie. W przypadku osób ze skórą łuszczycową czy atopową sprawdzają się dedykowane kosmetyki, które zawierają duże stężenie mocznika. Osoby, które z przesuszeniem zmagają się z innych powodów i nie jest ono tak intensywne, mogą sięgnąć po serum i krem do twarzy z kwasem hialuronowym i ceramidami. W przypadku skóry dojrzałej sprawdzi się jeszcze dodatek peptydów, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny i ich wiązanie. Warto podkreślić, że również ceramidy tworzą swoisty cement dla skóry i pozwalają utrzymać jej jędrność, a także zdrową strukturę hydrolipidową. Krem nawilżający do twarzy to podstawa pielęgnacji skóry skłonnej do przesuszenia, jednak wcześniej nałożone serum może docierać w głębsze warstwy skóry. Krem stanowi element zabezpieczający jej zewnętrzną warstwę. Walcząc z przesuszeniem warto zatem zawsze stosować duet – serum plus krem. Należy przy tym pamiętać o tym, że należy pozwolić serum się wchłonąć i dopiero wtedy nałożyć krem. Najlepiej zachować odstęp 10-15 minut.
Nawilżaj skórę przed wyjściem na zewnątrz i dbaj o odpowiednie nawodnienie i dietę bogatą w oleje Omega-3 i Omega-6
Nie tylko odpowiednia pielęgnacja nawilżająca ma znaczenie, bo skórę należy chronić także poprzez zastosowanie filtrów UV. Mogą być one obecne w kremach, ale i sprayach stosowanych po serum i kremie. Najlepiej sprawdzi się najwyższa ochrona przeciwsłoneczna, czyli SPF 50+. Produkt należy nałożyć na 30 minut przed planowanym wyjściem. Warto pamiętać także o optymalnym nawodnieniu. Warto mieć ze sobą butelkę z wodą filtrowaną wielorazowego użytku i pić dziennie 2 litry wody niegazowanej, a w czasie upałów nawet więcej. Dla optymalnego nawilżenia i promiennego wyglądu skóry ważna jest też dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Warto spożywać choćby tłuste ryby morskie czy też orzechy. Dobrym wyborem będzie dieta śródziemnomorska.