Alternatywa dla klimatyzacji, czyli jak schłodzić mieszkanie w czasie upałów

Wiele osób uwielbia lato, ale doskwierające wysokie temperatury skutecznie utrudniają zasypianie, pracę czy powodują dyskomfort. Nie każdy ma możliwość zamontowania klimatyzacji zewnętrznej lub zainstalowania mniejszego klimatyzatora, który wymaga stałego dostępu do powietrza z zewnątrz i odprowadzania skroplin. Jak więc poradzić sobie z upałem panującym wewnątrz pomieszczeń? Poznaj tańsze alternatywy dla klimatyzacji!

Wentylatory – praktyczne i łatwe w użytku urządzenia

Wiatraki i wentylatory to proste w obsłudze urządzenia, bez których sporo osób nie wyobraża sobie lata. Największą popularnością cieszą się modele stojące. Minimalistyczne wiatraki mogą mieć różną wysokość stelaża i szerokość czaszy. Łopatki znajdują się pod specjalną metalową lub plastikową osłoną. W zależności od modelu wentylator może mieć kilkustopniową regulację prędkości nawiewu, a także wysokości stelaża. Takie propozycje sprawdzą się do większych pomieszczeń, biur czy miejsc komercyjnych, gdzie trzeba zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Alternatywą dla dużych modeli stojących są nowoczesne wentylatory kolumnowe. Zabierają mniej miejsca, są wydajne, a dzięki specjalnemu systemowi łopatek również ciche. Sprawdzą się w sypialni (https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/cichy-wentylator-do-sypialni), dziecięcym pokoju, salonie czy w pomieszczeniach biurowych. W zależności od modelu można nie tylko regulować poziom nawiewu i prędkość, ale także uruchomić ruch oscylacyjny, timer czy nawet opcję zimnej mgiełki. Świetnie sprawdzi się jako wentylator pokojowy cichy także w hotelach czy restauracjach.

W trakcie pracy warto wykorzystać niewielki wentylator na biurko. Może być ładowany przy pomocy kabla USB. Oferuje on nieco mniejszą prędkość nawiewu, jest kompaktowy i nie zabiera przestrzeni na blacie. Dzięki regulacji kąta nawiewu można ustawić strumień powietrza tak, by nie wiał na twarz. Wygodnie przestawisz go tam, gdzie tego potrzebujesz. Wentylatory bez problemu przechowasz w okresie zimowym i wyczyścisz przed nadchodzącymi upałami. Ciekawe proporcje produktów znajdziesz na stronie https://magazyn.ceneo.pl/.

Klimator – dobre chłodzenie jednego pomieszczenia

Wiele osób myli klimatyzator z klimatorem. Klimator to znacznie tańszy sprzęt, który do działania wymaga wlania zimnej wody (najlepiej demineralizowanej) lub dołożenia lodu. Zasysa ciepłe powietrze, które przelatuje przez zbiornik lub filtr, a następnie uwalnia je na zewnątrz, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu spada. Klimatory to mobilne urządzenia, które sprawdzą się na niewielkich przestrzeniach.

Alternatywą dla klimatyzatora może być nawilżacz powietrza lub urządzenie do oczyszczania powietrza, które również generuje ruch powietrza. Warto pamiętać, by zasłaniać nasłonecznione okna i otwierać dopiero kiedy słońce zajdzie, a pomieszczenia wietrzyć rano i wieczorem.